آموزش دی وی آر

آموزش دی وی آر پشت دستگاه دی وی آر

معرفی پورت های دستگاه آموزش دی وی آر

نگاهی اجمالی به پورت ها و ورودی و خروجی های دی وی آر خواهیم داشت، البته این موضوع را فراموش

نکنیم که تمامی دستگاه ها مشابه هم نمیباشند.

پورت یو اس بی: بر روی دی وی آر بین ۲ الی ۳ پورت یو اس بی وجود دارد که جهت استفاده از حافظه خارجی

{ فلش، هارد اکسترنال و…}و اتصال موس و کیبورد استفاده میگردد.

پورت خروجی تصویر VGA: یکی از راه های گرفت تصویر از این دستگاه پورت VGA میباشد که به مانیتور

و یا LCD مورد نظر  متصل شده و تصویر را نمایش میدهد. کیفیت تصویر از این خروجی به نسبت خروجی

دیگر موجود روی دستگاه (HDMI)، پایین میباشد.

پورت خروجی تصویر HDMI: این خروجی نسل جدیدتر بوده و تصویر را با کیفیت بسیار بالاتری نمایش میدهد.

این پورت از طریق کابل HDMI به مانیتور یا LCD متصل میگردد، این خروجی بر خلاف خروجی VGA،

امکان انتقال صدا را نیز دارد.

پورت ورودی و خروجی آلارم

این پورت دارای شکلهای مختلفی میباشد، از طریق این پورت شما می توانید یک آلارم خارجی را به دستگاه  اطلاع داده و  در صورت بروز اتفاق، از دستگاه  یک خروجی آلارم دریافت کنید

پورت شبکه: این پورت برای ارتباط دستگاه به شبکه مورد نظر تعبیه شده است، شما میتوانید از این طریق دستگاه خود را با کامپیوتر مورد نظر ارتباط دهید، در واقع انتقال اینترنتی تصویر و یا اتصال یک دوربین به شبکه از این طریق صورت میگیرد.

پورت های ورودی تصویر: این پورت ها به وسیله فیش مادگی BNC مجهز شده و تعداد پورت های ورودی تصویر نمایانگر تعداد کانال های دستگاه است، در واقع این قسمت تعیین کننده تعداد دوربین های که به دستگاه متصل میگردند میباشد.

پورت ورودی صدا: این پورت جهت انتقال صدا طراحی گردیده است که از طریق کابل مربوطه به میکروفن شما متصل میگردد، این خروجی ها ممکن است که به فیش BNC  یا AV مجهز باشند، فراموش نکنیم که تمامی دستگاه های DVR دارای این پورت نیستند و انتقال صدا در تصاویر HDMI نیازی به این پورت ندارد.

ورودی برق

این پورت برای انتقال برق و روشن شدن دستگاه ایجاد گردیده است، معمولا تغذیه دستگاه دو حالت دارد. یا به صورت برق شهر در نظر گرفته می شود که در این صورت از فیش پاوری برای آن استفاده می شود یا به صورت برق ۱۲ یا ۲۴ ولتی در نظر گرفته می شود که در این صورت برای آن فیش آداپتوری در نظر گرفته می شود.

خروجی RS232 یا RS485:  در دی وی آر های امروزی اغلب از خروجی RS485 استفاده میگردد، این خروجی برای کنترل دوربین های گردان استفاده میگردد و دوربین از طریق کابل با آن ارتباط برقرار میکند.

خروجی ESATA: در مواقعی که فضای مورد نیاز ما با کمبود مواجه گردد و نیاز به فضای جدیدی داشته باشیم، میتوانیم هارد دیسک خارجی را از این طریق به دستگاه معرفی کنیم.

با توجه به شباهت زیاد دستگاه DVR و NVR طریقه نصب هارد دیسک نیز در هر دو تقریبا یکسان است. در این مطلب بهآموزش نصب هارد دیسک در DVR می پردازیم.

آموزش دی وی آر نصب کردن هارد داخل دی وی آر

اطلاعات پیش از نصب

مهمترین نکته پیش از نصب هارد در DVR اطلاع از این موضوع است که هارد نصب شده در DVR از نوع اینترنال می باشد. این نوع هارد دقیقا مشابه هارد دیسک های مورد استفاده در کامپیوترهای خانگی است.

توجه داشته باشید که دستگاه های DVR امروز تقریبا بدون استثنا از کابل ساتا (SATA) برای اتصال هارد استفاده می کنند. پس توجه داشته باشید که هارد دیسک انتخابی شما هم حتما باید دارای کانکتور ساتا باشد.

نکته مهم بعدی میزان هارد قابل پشتیبانی دستگاه DVR است. DVR ها معمولا تعداد مشخصی از هارد با ظرفیت محدود را پشتیبانی می کنند. مثلا یک هارد یک ترابایت. توجه داشته باشید که هاردی که برای دستگاه انتخاب کرده اید حتما به وسیله دستگاه قابل پشتیبانی باشد.

مراحل نصب

 1. ابتدا بدنه دستگاه DVR را باز کنید. این بدنه معمولا چهار یا شش پیچ در طرفین دارد. برای باز کردن بدنه باید تمامی پیچ ها را با دقت باز کنید.
 2. در داخل جعبه DVR بعضی از وسایل نصب هارد دیسک قرار دارد. این وسایل شامل کابل SATA (یک کابل قرمز رنگ) و پیچ های مربوط به بستن هارد می شود.
 3. پس از باز کردن کامل بدنه برد اصلی دستگاه را میبینید. بر روی برد اصلی دستگاه شما میتوانید پورت های ساتا را ببینید {این پورتها به شکل L کشیده هستند}همچنین سیمهایی با زنگهای سیاه، قرمز و زرد داخل بدنه وجود دارد که از آن باید برای تغذیه هارد استفاده کنید.
 4. کابل SATA را بهبرد DVR و سپس به هارد دیسک وصل کنید. {شکل پورتها به صورتی است که امکان اشتباه وصل کردن انها وجود ندارد} سپس کابل تغذیه را که در داخل DVR وجود دارد به هارد وصل کنید.
 5. پس از اطمینان از درست وصل کردن کابلها، هارد را بر روی جای پیچ های موجود کف بدنه DVR قرار دهید. این پیچ ها معمولا چهار پیش به ازای هر هارد دیسک هستند. برای بستن پیچ ها باید دستگاه را بلند کرده و پیچ ها را از زیر دستگاه ببندید.
 6. پس از بستن پیچ های هارد دستگاه را روشن کنید. در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید باید در منوی هارد دیسک، هارد شما به درستی شناخته شده باشد.
 7. در صورت شناسایی هارد درب دستگاه DVR را ببندید.
 8. در منوی هارد دیسک بر روی قسمت فرمت کلیک کنید تا هارد فرمت شود. پس از فرمت شدن هارد، امکان استفاده از آن فراهم می شود و ضبط دستگاه شروع میشود.
آموزش دی وی آر وصل کردن سوکت هارد به دی وی آر

اگر هارد را نشناخت؟

در صورتی که دستگاه شما هارد دیسک را  نشناخت :

 1. پورت های روی هارد و مادربرد را چک کنید و از درست وصل بودن انها اطمینان حاصل کنید.
 2. کابل ساتای هارد را تعویض کنید. گاهی ممکن است کابل  DVR مشکل داشته باشد.
 3. ممکن است هارد شما دچار مشکل شده باشد. در این صورت باید آن را تعمیر یا تعویض کنید. {گاهی مشکل هارد با فرمت کردن نرم افزاری رفع می شود}
 4. شاید هارد شما بر روی DVR  پشتیبانی نشود.

آموزش دوربین مداربسته

قیمت دی وی آر

پیشنهاد میکنیم

عیب یابی پکیج دیواری بنسره پرو Benesssere pro

عیب یابی پکیج دیواری بنسره پرو Benesssere pro عیب یابی پکیج دیواری بنسره پرو کد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *